KrasznárKönyv az eredeti. Fejlesztő, logopédiai és gyógypedagógiai könyvek az elsőtől.
Fejlesztés nagyszerűen

Szájról szájra, kézről kézre III.

2500 Ft

Kívánságlistába
Kívánságlistába

Ez a játék olyan helyzetet teremt, hogy a gyermek rákényszerüljön arra, hogy leírjon egy helyzetet, érveljen, magyarázzon. Megfelelő sorrendbe rakva a képes kártyákat 11 történetet lehet időrendben kirakni, de minden sorozatban van egy kakukktojáskártya, aminek a használatát vagy kiiktatását meg kell indokolni. Szituációs beszéd és viselkedés gyakorlása, ok-okozati összefüggések keresése, szóbeli kifejező készség fejlesztése képekről meséléssel, változatos és érdekes események képeinek sorba rendezése.

Leírás

A hagyományok tisztelete, a néphagyományt éltető óvodai nevelés nem eszköz pedagógiai módszereink megvalósításához, hanem életszemlélet. Teljességre törekszik és teljes embert kíván, mint ahogy az évszakok váltakozása állandó, az újra, meg újra elérkező ünnepek a hagyomány rendje és módja szerint valók. A természet évről évre, mindig ugyanabban az évszakban újul meg, az élet fája újabb ágakat nevel, hogy azután azokat termőre fordítsa.

E kis kötet húsz év tapasztalatának és kitartó, lelkes munkájának a gyümölcse. Nyomon követi mindazt a változást, fejlődést, amit a szentendrei hagyományéltető óvónők közösségének tagjai a gyerekekkel együtt megéltek. A dolgos hétköznapokat felváltó ünnepek rítusainak, hagyományainak közös megélése alakította az összetartozás élményét, s formálta valódi együtt gondolkodó, egy nyelvet beszélő közösséggé tagjait. Ez a közös nyelv, pedig nem más, mint a magyar teljességet kifejező játék- és népdalkincs.

Kodály Zoltán gyűjtései során szembetalálkozott egy különleges jelenséggel: aki énekelte, tudta a népdalt, az nem tudott írni, aki viszont le tudta volna írni, azt nem érdekelte, vagy nem ismerte. Mégis elevenen fennmaradtak, népi gyermekjátékaink pedig a legtovább őrzik gyökereinket.

Ahogy régen a népdal szájról szájra, a tudás kézről kézre hagyományozódott, úgy alakul mai környezetünkhöz is. Népi játékdalaink ezerféle variációban hangzanak fel és változnak az éneklő óvónők hangulatából és személyiségéből eredően. Nagy a felelőssége tehát annak, aki a gyermekek nevelését választotta hivatásának. Szakkönyvek és módszertani segédanyagok özönéből válogathatnak óvodapedagógusaink, hogy a kor elvárásainak megfelelni képes gyerekeket neveljenek. Soha ne feledkezzünk meg azonban arról, hogy gyermekeinknek leginkább óvó, védő szeretetre van szükségük, amit családias környezetben, a közös élmények megtapasztalása által kaphatnak meg. Ha elfelejtettük, tanuljunk meg újra játszani, olyan önfeledten, mint a gyermekek! Ha nem felejtettük el, tanítsunk meg rá másokat is! Csak akkor válik hitelessé a gyermekek számára az óvónő személye, ha nem külső szemlélőként vesz részt e játékokban, hanem aktív résztvevője, ugyanolyan részese az eseményeknek, mint bárki más. Ehhez nyújt segítséget e nagy gonddal és szakértelemmel összeállított gyűjtemény, amelynek forgatásához és továbbgondolásához, új hagyományok teremtéséhez sok sikert kívánok minden kedves gyakorló és leendő óvónőnek. E játékok, tevékenységek eredménye nyilvánvalóvá válik majd, amikor a gyermekek családi környezetébe ágyazódva tovább élnek, ha rögtönzött játékaiknak részévé válik. Természetes lesz számukra, hogy az összetartozás élményének egyik alapja az, amikor kimondhatja: mi így szoktuk.

Kategóriák

Go to Top